close
تبلیغات در اینترنت
آیا زمینه وقوع اختلاس در شهرستان فنوج وجود دارد؟ | یاداشت‌ها و دلنوشته

آیا زمینه وقوع اختلاس در شهرستان فنوج وجود دارد؟ | یاداشت‌ها و دلنوشته

تازه ترین انتشار یافته ها
پیغام مدیر
خوش آمدید| مطالب این یاداشت‌نگار عموماً نوشته ها و برداشت ها و تحلیل‌های نویسنده از موضوعات مختلف و یا نکات قابل تامل همراه با مطالب مهم و بااهمیت می‌باشند|امیداورم که مفید واقع گردند.
آیا زمینه وقوع اختلاس در شهرستان فنوج وجود دارد؟

آیا زمینه وقوع اختلاس در شهرستان فنوج وجود دارد؟

از چندسالیست که کلمه «اختلاس» عام و همچون بیماری اپیدمیک گردیده و به تمامی محافل راه یافت، تا آنجا که نقل مجالس گردید و از هر دری که وارد می‌شدید این لغت شنیده می‌شد و گفتار پیرامون آن آغاز و همچون عادت همیشگی ما ایرانیان به بررسی و کارشناسی علل و دلایل و زمینه‌های وقوع و رخداد آن پرداخته میشد، اما مثل هر خبر و مطلب دیگری این کلمه هم دوران شکوه و جلالی داشت و بزرگ تلقی میشد تا آنکه عادی گردید و دیگر خبر داغی به شمار نمی‌رفت و نمی‌رود، به مرور انتشار گزارشها از اعداد و ارقام و میزان وقوع این خیانت به ملت یکی از علل عادی شدن آن بود. اما طی این چند سال از زمان اوج‌گیری این کلمه یعنی اخلاس مشهور سه هزار میلیاری تاکنون شایعات و حقایق بسیاری منتشر گردیده و بسیاری از این موارد صحیح و غلط، مستند و مستدل، شایعه و دروغ در فضاهای رسانه‌ای مجازی و حقیقی منتشر گردیده‌اند.

اینک لغت اختلاس به میزانی برای عموم عادی گردیده است که پس از انتشار خبر آن یک روز هم داغی آن دوام نمی‌آورد.

اما انتشار اخبار این اختلاس‌ها و خبرهای مربوط به آنها برای شهروندان و مردم هرناحیه که این چنین حادثه‌ای رخ بدهد به میزان بیشتری جلب توجه‌خواهد نمود و چه بسا برای بسیاری گران تمام خواهد شد، مردمی که در ناحیه وقوع چنین رخدادهایی قرار دارند به دلیل آنکه رفتار و واقعیت مدیران و مسئولین آن منطقه را بهتر و از نزدیک ملاحضه می‌نمایند به میزان بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته و متأثر می‌گردند.


با این مقدمه کوتاه بپردازیم به اصل موضوع:

اختلاس در سیستان و بلوچستان


در استان س و ب بجز یکی دو مورد انتشار یافته تاکنون خبر خاص دیگری در این باره منتشر نشده‌است که این مطلب هم ممکن است به دلیل عدم وقوع چنین جرمی بوده یا دلایل دیگری در آن دخالت داشته باشند چون همانطور که میدانیم موقعیت این استان خاص بوده و به همین جهت در بسیاری موارد ممکن است این استان را در مواردی از دیگر مناطق کشورمان مستثناء سازد که موضوع این گفتار نیستند.

اما به هرحال قابل توجه و اهمیت است که خبری های خاصی در این باره از جانب مسئولین و مدیران عمومی نگردیده است!!!

اختلاس، آیا این لغت به فنوج وارد شده است؟

اما بگذارید تعریف لغت «اختلاس» را کاملاً روشن سازیم. اختلاس در لغت به معنی برداشتن شیء یا مال یا وجوه دولتی است. اما در اصطلاح فقهی، اختلاس به معنی ربودن مال منقول دیگری از غیر حرز و از راه حیله و توسل به زور می باشد.

از نظر حقوق و جزا نیز اختلاس عبارت است از تصاحب و بردن وجه یا مال متعلق به دولت و بیت‌المال یا اشیای سپرده شده به یکی از کارکنان دولت یا مأموران به خدمات عمومی اعم از رسمی و غیر رسمی و سایر نهاد ها می باشد.

در نهایت همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «امروز یکی از مهمترین مسائل ما، مبارزه با فساد است. این را باید همه مسؤولان کشور بفهمند. فساد یعنی چه؟ فساد یعنی این‌که کسانی با زرنگی، با قانوندانی، با زبان چرب و نرم و با چهره حق‌به‌جانب، به جان بیت‌المال این ملت بیفتند و کیسه‌های خود را پُر کنند.» (۱۳۸۰/۱۰/۱۹)

بنابراین اختلاس یکی از تعدیّات کارمندان دولت و مأموران به خدمات عمومی است که به دلیل انجام وظیفه نسبت به اموال و وجوه عمومی و بیت المال یا متعلق به اشخاصی که به آنها سپرده شده است، مرتکب می‌شوند.


به عبارت دیگر، اختلاس نوع خاصی از خیانت در امانت است که مأموران دولتی از طریق تصاحب وجوه و اموالی که بر حسب وظیفه به آنها سپرده شده است، مرتکب می‌شوند..
 
باتوجه به گستردگی رسانه‌های و انواع مختلفی از شبکه‌های مجازی که در اختیار تمامی افراد قرار گرفته شایعات و چه بسا خبرهای مهمی منتشر می‌یابد، که برخی از آنها قابل تامل هستند.
مطلبی که شاید کمتر کسی به آن اندیشده باشد و اصل موضوع این نوشتار قرار گرفته آن‌است که «آیا زمینه و امکان اختلاس در شهرستان فنوج وجود دارد؟» شهرستان فنوج از جمله جدیترین تقسیم‌بندی‌های کشوری محسوب می‌گردد که می‌توان گفت از مناطق تازه ارتقاء یافته محسوب می‌شود، و تاکنون ادارات و مراکز آن وابسته (استقلال نیافته) و یا هنوز در آن دایر نگردیده‌اند، و از زمان ارتقاء به شهرستان در سال 1391 تاکنون پیشرفت خاصی در آن مشاهده نمی‌گردد.


اما در چندسال اخیر باتوجه به جابجایی‌های خاص و وجود موقعیت هایی زمینه‌ی بسیاری سوءاستفاده‌ها فراهم گردیده و چه بسا افرادی بدون توجه به حقوق عامه مردم و بیت‌المال و اعتمادی که نظام اسلامی به آنها داشته به سوء استفاده از امکانات موجود و مدیریتی خود پرداخته و به پایمان نمودن حق و حقوق شهروندان و خیانت به ناحیه تحت امر و کشور عزیزمان پرداخته‌اند.
متأسفانه در چند سال اخیر تفکری در میان افراد خاص رایج گردیده مبنی بر اینکه وقتی در مقامی رسمی واقع گردیدند تنها هدف‌شان منافع شخصی بوده و به صلاح کشور و مملکت و مردم نمی‌اندیشند، و به طور عام بدین مفهوم است که «هرکس تونست بارخودش رو میبنده و میره!»


با گذر از همه این سخنان اکنون باتوجه به انتشار خبرهایی در جامعه درباره‌ی سوءاستفاده‌های برخی افراد و خیانت در قبال ملت وکشور در فضای حقیقی و ... باید تلنگر زد به آن دسته افرادی که تصور میکنند توانایی خیانت به منطقه‌ی خود را دارند، چه بسا آنکه بسیاری از مدیران و مسئولین از فرزندان همین استان بوده اما با حرص و طمع وافری که داشته‌اند به فرزندان ناخلف مبدل گشته است.


خیانت خیانت‌کاران شاید از حافظه اشخاص پاک و محو گردد اما در حافظه تاریخ ماندگار است و تاریخ واقعی حفظ خواهد شد و چه بسا بیشتر از این امر آنکه اولین‌ها در خاطرها خواهند ماند. 
مدیر محترمی که خود را در قبال کشور و دولت و مردم و حتی خداوند پاسخگو نمی‌داند و در مجالس و محافل دم از خدای احد و واحد و قهار می‌زنی و پیشانی بر سجاده می‌ساید و سجاده آب می‌کشد، این توجه بیهوده به منابع شخصی را کنار بگذار و به منابع شهر و منطقه و کشور بیندیش.


نام نیکو گر بماند ز آدمی / به کاز او ماند سرای زرنگار


با آنکه تا بدینجا هم نام نیکی از مدیریت برخی در ذهن مردم باقی نمانده است اما، تلاش در تصحیح آن ضروری است.
چوب خدا صدا ندارد هرکس بخورد دوا ندارد.


و باید خطابی نمود به آن دسته از افرادی که به جهت حفظ موقعیت و منافی شخصی خود در صدد کامل از افرادی هستند که اهلیت آنان برای نظام و ملت زیر سوال رفته است، و تنها با ظاهرنمایی و تظاهر در صدد جلب توجه هستند.

افرادی که با ادعای حفظ منافع کشور اما حمایت از خائنین قدم برداشته‌اند چون خیانت به بیت‌المال و نظام و ملت در حقیقت خیانت به کیان و وجود وطن و ممکلت است.

همان طور که مقام معظم رهبری بیان کرده‌اند: «چه دست داشتن در فساد اقتصادی، چه چشم بستن بر فساد اقتصادی، چیزهایی است که حرکت عمومی کشور را کُند میکند.» (۱۳۸۵/۰۷/۱۸) در نتیجه هرچیزی که حرکت رو به جلوی کشور را کُند کند خیانت به ملت و مملکت محسوب می‌گردد.

پس کسانی که تنها به مقاصد و اهداف و موقعیت شخصی خود خودشان می‌اندیشند و صلاح ملت و مملکت را زیر پا می‌گذارند باید به خود آمده و از بی‌تفاوتی و چشم پوشی در قبال خیانت خائنین و یا همراهی و دفاع از آنها دست بردارند.

مقام معظم رهبری در باره لزوم مبارزه با فساد فرمودند: «از جمله‌ مهمترین کارها، مبارزه‌ با فساد است. مبارزه‌ با فساد، یک جنبه‌ اخلاقی محض نیست؛ اداره‌ کشور متوقف به مبارزه‌ با فساد است. بنده دو سه سال پیش که آن نامه را درباره‌ مبارزه‌ با فساد به مسئولان کشور نوشتم، به دنبال یک کار طولانی و یک بررسی و مطالعه‌ وسیع و همه‌ جانبه بود. از هر طرف می‌رویم، می‌بینیم اگر با فساد مبارزه نشود، همه‌ کارها لنگ خواهد ماند.... فساد مالی، مثل خوره، ایدز و سرطان است؛ باید با آن مبارزه کرد ... باید با فساد مبارزه‌ جدی کرد.» (دیدار رهبر معظم انقلاب با نمایندگان مجلس هفتم در تاریخ ۲۷ خردادماه ۸۳)

و در نهایت مفسدن خائنین باید بدانند که با انجام چند کار پوششی و تغییر ظاهر امور و ... تمام حقایق پاک یا پنهان نخواهد ماند و چه بسا ماسک برداشته شده است باید تابع فرمان و دستور رهبر انقلاب بود که فرمود: «فساد و مفسد؛ مفسد بایستی مجازات بشود. خب حالا چرا این را ما علنی میگوییم و اصرار میکنیم؟ برای خاطر اینکه تجربه نشان داده که وقتی با فساد و با مفسد، مواجهه و مقابله صورت میگیرد، جیغ‌ودادهایی از گوشه‌وکنار بلند میشود.» (۱۳۹۷/۰۵/۲۲)


پس به هوش و به گوش باشید.
ادامه دارد...


نگارنده: میثم بارانی


یکشنبه - ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۱۳۹۸/۰۲/۰۱)
الأحد - ١٥ شعبان ١٤٤٠ (۱۴۴۰/۰۸/۱۵)
Sunday - 2019 21 April (2019-04-21)


بخش نظرات این مطلب

داریوش
این نظر توسط داریوش در تاریخ 1398/2/1 و 13:26 دقیقه ارسال شده است :
مطلب عالی بود ممنون
پاسخ : تشکر از اظهار نظر شما
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی