close
تبلیغات در اینترنت
سیاسی سازی و جبهه‌گیری در اعیاد اسلامی| یاداشت‌های میثم بارانی

سیاسی سازی و جبهه‌گیری در اعیاد اسلامی| یاداشت‌های میثم بارانی

تازه ترین انتشار یافته ها
پیغام مدیر
خوش آمدید| مطالب این یاداشت‌نگار عموماً نوشته ها و برداشت ها و تحلیل‌های نویسنده از موضوعات مختلف و یا نکات قابل تامل همراه با مطالب مهم و بااهمیت می‌باشند|امیداورم که مفید واقع گردند.
سیاسی سازی و جبهه‌گیری در اعیاد اسلامی

سیاسی سازی و جبهه‌گیری در اعیاد اسلامی

 

هرساله در زمان اعیاد مبارکه اسلامی با اختلافات بسیاری روبرو می‌شویم که باعث سردرگمی پیروان اسلام میگردد.

اما اینکه این اختلافات منشأ در کجا و چه چیزی دارند دیدگاه‌های مختلفی عنوان و مطرح است.

عید فطر امسال هم خالی از چنین جنجالها و واکنش‌های نبود به طوری که در مواردی با ارائه حکم خروج از اسلام از طرف عوام و ساده‌اندیشان بی‌سواد مواجه گردید.

رمضان امسال اهل سنت ایران یک روز زودتر از تاریخ و اعلان رسمی کشور برمبنای اعلان رویت و تایید ماه در چابهار  به استقبال ماه مبارک رمضان شتافتند که این اعلان هم با بحث‌های از طرف اشخاص در فضای مجازی همراه گردید و انتقاد بر آن بود که چرا پیش از اعلان رسمی کشور به استقبال ماه رمضان شتافته‌اند اما اختلافات بیشتر زمانی آغاز گردید که در اعلان و تعیین عید (اول شوال) با اختلاف مواجه شدند، کشورهای همچون عربستان سعودی، امارات متحده‌عربی، ترکیه، لیبی و اهل سنت عراق و اهل سنت پاکستان، اهل سنت یمن و ... روز سه شنبه برابر با (14 خردادماه 98) عید فطر اعلام نمودند در طرف مقابل کشورهای ایران، فلسطین، اردن، اهل تشیع یمن و حکومت مرکزی پاکستان روز چهارشنبه (15 خردادماه) را به عنوان عید فطر اعلام نمودند که با اندک بررسی‌ای در حوادث و اتفاقات سال اخیر میتوان به جهت گیری سیاسی در این باره را مشاهده نمود، به طور مثال:

درباره پاکستان که به عنوان برترین و بزرگترین حامی عربستان سعودی مشاهده شده و حتی در میدان عمل نیز این امر را به اثبات رسانیده بود، اختلاف تاجایی پیش‌رفت که حکومت مرکزی، احزاب و مراکزی دینی‌ و شخصیت‌های مذهبی‌ای که روز سه شنبه را عید اعلام نموده بودند تهدید به پیگیری قضایی و حقوقی نمود، بررسی سطحی حوادث اخیر میان دو کشور عربستان و پاکستان تاحدودی ریشه این اختلافات را روشن می‌سازد، به طور مثال در برخورد نظامی‌ای که میان پاکستان و آمریکا صورت گرفت و تا تحدیدات جدی از نوع اتمی هم پیش رفت عربستان سعودی همراه دیرینه‌ی خود را به دشمنان و صلیبیون فروخت و جانب آمریکا را گرفته و از این هم قدم جلوتر نهاده و بر دوستی خود با آمریکا افزود و یا در مورد پیش از آن به میانجیگری پاکستان در رابطه با اختلافات میان قطر و گروه عربستان و امارات اهمیتی نداده و بر اقدامات خود در این زمینه افزود و این نشانه از آن دارد که بن سلمان در صدد است تا همراه و حامی سنتی و قدیمی خود را در قبال تسلیحات آمریکایی بفروش برساند، که این‌چنین هم شد.

و یا در روی دیگر همراهی عربستان سعودی با رژیم غاصب صهیونیستی و دل‌زدگی بسیای از فلسطینیان بخصوص ساکنین غزه از این رژیم را میتوان از عمده‌ترین دلایل و نتیجه رفتارهای سیاسی سران سعودی قلمداد نمود که بدون شک این روش سیاسی در آینده نزدیک سبب انزواجی دینی و سیاسی کامل رژیم سعودی در منطقه و جدایی کامل حامیان دینی وی را در پی خواهد داشت.

به طور کلی با دقت در دو بلوک ایجاد شده در عید فطر امسال به ریشه اختلاف سیاسی در بین آنان میتوان پی برد، که این اختلاف سیاسی به طور نمایان تر در مذاهب بزرگ اسلام قابل مشاهده میگردد.

به طوری ک برخی این دو بلوک بعنوان بلوک ایران و بلوک عربستان درنظر گرفته‌اند، کشورهای همراه یا هم راستا با تفکر و اندیشه ایرانی و در مقابل کشورهای هم‌راستا با تفکر سعودی، که چند سالیست این اختلافات چهره جدی‌تری به خود گرفته است.

 

اما در ارتباط با جدال‌های صورت گرفته در ایران پیرامون موضوع عید، پس از انتشار اخبار اعلام عید در برخی کشورهای منطقه و هچنین موارد اعلامی در کشور، مسئله‌ای که از قبل هم پیش‌بینی گردیده بود رخداده و جدی‌تر از تصور گردید، با اعلام عید از سوی حاکم شرع کردستان به دلیل رویت هلال ماه شوال در منطقه هم مطلع و اعلام نماز عید در برخی مناطق کشور اختلافات جدی‌تر گردید و جدال‌ها علمای مناطق را هدف قرار داد، که متاسفانه از دو جانب رو به افراط کشیده شد.

وضعیت هرساله ما این چنین است و هرساله اختلافات در این ایام سراز خاک بر می‌آورند و همان گفتارهای قدیمی صورت می‌پذیرد، و تهمت‌ها، بهتان‌ها و نسبت‌هایی به هر دو جناح وارد آورده می‌شود.

در اینجا چند مطلب شایع شده اشاره میکنم:

ابتدا اینکه برخی اختلاف را ناشی از تفاوت دیدگاه در بین تولد و رویت ماه قلمداد میکنند و ادعا دارند که در کشورهای بلوک عربستان به دلیل قائل بودن بر تولد ماه اعلام عید گردیده است که این دیدگاه باطل است، و برای بطلان این دیدگاه همچون جناحین نیازی به آسمان، ریسمان بافی نمی‌بینم و فقط نگاهی به تاریخچه رویت هلال ماه در این کشورها این باور را به طور کامل باطل میکند بطوری که در همین فضای نت به کثرت خبرهای ناشی از رویت اشتباه ماه توسط استهلالگران سعودی موجود بود و نیاز به تشریح آنها در این گفتار نیست، پیوسته در کشورهای مذکور قاعده بر رویت بوده و مبنای قرار گرفته است.

و نکته‌ای وجود دارد که منتشرکنندگان چنین مطلبی از آن آگاهی نداشته یا با اطلاع از آن اما به منظور فریب دیگران آن را نادیده می‌گیرند اینکه: « در کشور عربستان بر خلاف ساير کشورها هيئت استهلال ماه‌هاي سال بصورت دوازده ماهه مي‌باشد، يعني بر خلاف ساير کشورها که فقط ماه رمضان هلال ماه را رصد مي کنند، در کشور عربستان کل سال در حال رصد.»

 

در مورد دیگر علم‌گرایی مجزای از شریعت است با اینکه امروزه این دو را متصل به هم نمودند، نجوم در اصل علم اسلام و مسلمین است و ترقیات و اساس آن را منجمین مسلمان ایجاد نمودند بعدها نظریات دانشمندان مسلمان و منجمین توسط غربیان به سرقت رفت و ابتدا به عنوان شرقیات ترجمه و پس از آن به عنوان علوم غربی منتشر شد. (تاریخچه سرقت‌های علمی از مسلمانان شاید در زمانی دیگر شرح دادم).

با بررسی دانش و علم مسلمانان و ترقیات آنان در دوران تمدن طلایی اسلام پی می‌بریم که با آنکه محرک و عامل اصلی و پدیدآورنده دانش در نزد مسلمین دین و اهمیت اسلام به کسب علم و علم آموزی بوده است اما این امر عکس نبوده به طوری که امروزه رایج گردیده و از علم برای توجیه دین استعانت می‌طلبند و سعی میکنند دین را به زور هم که شده با علم اثبات یا مطابق نمایند، این چنین اقداماتی بیشترین صدمات و ضربه‌ها را به دین وارد می‌آورد، هر انسانی آگاهی می‌داند که علم متغیر است و دیدگاه‌ها و مبانی و دریافت‌های علمی تغییر پذیر هستند اما اصول و مبانی اسلام ثابت هستند و تاکنون این امر به وضوح به اثبات رسیده است، اسلام نیازی به اثبات اجباری و تطابق دهی با علم روز نداشته و ندارد.

گذشته از عرف رایج بسیاری به این امر دامن می‌زنند که همین کار سبب ضربه و صدمه بیشتر به دین گردیده است اما اکنون این مشکل دامن علمای دینی را هم گرفته و سعی در توجیه و تفهیم مفاهیم از طریق علم را دارند.

پیرامون رویت ماه اصل و اولویت با رویت ماه است و این امر اساس می‌باشد و ابتدا باید به این امر مباردت ورزید نه آنکه پیوسته در بوق و کرنا نمایئم که از لحاظ علمی چنین است و چنان است و از نظر علمی نامحتمل است و ...، پیشرفت نجومی و دانش نجومی مسلمین از چه قرنی آغاز گردیده؟ قبل از ان در دو قرن اول آیا مبادرت به این امر گردیده؟ یا وجود مسئله‌ای باید به خاطر آنکه چون ادعا داریم از دیدگاه علمی نامحتمل است باید رد شود همان طور که عکس این کار صورت می‌پذیرد اصلی از دین به دلیل عدم توجیه و یا دریافت  علمی رد یا در نزد متعصبین مقوله‌ای نامشخص به دلیل عدم اشاره صریح در دین رد میگردد، مقوله اثبات و استهلال ماه و رویت آن می‌باشد قبل از هرتوجه یا ارائه دلایلی علمی و غیرعلمی باید به آن اقدام نمود نه آنکه با بیکارگیری اصطلاحاتی خاص و یا جملاتی تخصصی سعی در سردرگمی افراد نموده و بیان داریم که خیر امید نداشته باشید از نظر علمی خورشید بالا پایین است ماه پایین است، مقارنه است و زیر و بالا و پس و پیش افق است و ... این چنین اقداماتی بیشتر از هرچیزی باعث زدگی افراد از مبانی دینی و شرعی میگردد و به سوی علم‌گرایی بی‌برهان سوق میدهند.

بزرگواران شما اول گروه‌های رویت را تشکیل دهید و پیگیری مسئله باشد و درصورتی که رویتی صورت نگرفت و آنگاه که از شما علت عدم رویت را طلب نمودند، آنگاه دلایل و براهین علمی رو نماید، نه آنکه چندین روز قبل از موعد و سررسید موضوع هزاران دلیل و توجیه ارائه و منتشر نمایید تا این دلایل دستمایه افراد جاهل و بی‌سواد قرار داده و از جهتی ابزاری جهت حمله به اسلام و مسلمین و مقدسات اسلامی گردد.

دین اسلام تنها دینیست که به امر علم‌آموزی دعوت و فرمان به یادگیری و اقدام به ارزش گذاری و اهمیت دهی به علم نموده و آن را فضیلت و کسب آن را فرض نموده است، اما قرار نیست که در هر مسئله شرعی قبل از وقوع به توجیه آن مبادرت ورزند.

 

مورد دیگر آنکه توجیهات مبنی بر عدم رویت هلال در کل منطقه و جهان است که بسیار دستمایه قرار میگیرد! با این دیدگاه یعنی آنکه دیدگاه "همه منحرفن بجز من" تداعی می‌گردد، همه آنان با حقه و فریب و بدون دلیل اعلام عید و رویت می‌نمایند اما ما خیر چون میگوییم علم میگوید قابل وقوع نیست، اما باید دانست که علم انزل من الله نبوده و نیست و ضوابط علمی تغییر پذیر هستند.

در این موارد برخی این خرده را وارد می‌آورند که تو چه از ضوابط علمی و نجومی می‌دانی یا صلاحیت اظهارنظر در این باره را نداری و...

باید این گونه افراد بدانند که امروزه اگاهی و بررسی این چنین اموری همچون سابق نیست، کسب آگاهی در هر موضوعی و دسترسی به جنبه‌های مختلف یک امر ساده و به راحتی امکان‌پذیر است، و از جهت دیگر به دلیل ایجاد نه دهکده بلکه خیابان جهانی دسترسی به صاحب‌نظران و اهل فن یا علما در امور مختلفه به سادگی امکان‌پذیر بوده و می‌باشد و مراکز پاسخ‌گویی در امور مختلفه از نجوم یا پزشکی تا شرعی و دینی به راحتی قابل دسترسی هستند خیلی بیشتر از آن افرادی که خود را مغز متفکر دانسته و برای دریافت یک جواب باید از هزارتوی مختلفی گذر نمایی.

اینکه علوم محصور نبوده و نیستند و هرشخصی باتوجه به اگاهی و اطلاع خود و امکان بکارگیری از تکنولوژی به امکانات و دسترسی‌های بهتر و بیشتری از بسیاری دیگر در اختیار دارد.

 

موضوع تولد یا رویت ماه: این مسئله اجتهادی بوده و ممکن است در موارد مختلف حکم آن متفاوت باشد اما در بسیاری موارد در کشورهایی که اعلام رویت صورت گرفته است علمای آن کشور قائل بر رویت بوده و هستند و حتی اگر خلاف این امر هم می‎بود کسی را نسزد که در نظریه اجتهادی به دیگران خرده گری نماید که این برخلاف اصل اسلامی می‌باشد به نص روایت در نزد اهل سنت که انکارکنند اصلی این امور هستند، و قبلاً هم بیان گردید که رصد و استهلال ماه در کشورهایی مستمر بوده و در طول سال ادامه دارد و این کار تنها بجهت ماه رمضان صورت نمی‌پذیرد در صورتی که باور بر تولد ماه باشد این بررسی‌ها به سادگی و حتی در بسیاری سایت‌های تخصصی نجوم قابل دسترسی و بهره‌گیری می‌باشند.

 

دیگر امر آنکه تقسیمات سیاسی و مرزبندی‌ها اکنون رایج گردیده اما تاریخ اسلام خلاف این امر را روشن می‌سازد و در این باره میتوان به همین اندکی قبل از تاریخ نگاهی انداخت دوران امپراتوری کبیر عثمانی، که از قضا دارای فقه و مکتب احناف و حنفیت بوده‌اند، تقسیم‌بندی‌های کنونی همانگونه که اکنون رواج یافته میتوانند بار دیگر همچون گذشته فاقد اعتبار گردند، پس همیشه راه بازگشتی برای خود باقی بگذارد، چه جالب است که در این چنین موارد «تولت» در ذهن تداعی می‌شود، آنطور که این فیلم به خوبی موضع‌گیری رهبران مذهبی و مذهبیون در امور مختلف به نمایش می‌گذارد.

 

اما اوج جهالت و کوته‌فکری افراد آنجا مشخص می‌شود که چنین جملات سخیفی همچون جمله زیر را بر زبان می‌رانند:

«29 روز روزه گرفتین حالا یک روز دیگه چیه روزتون رو خراب میکنید؟ و ...» این چنین مطالبی از جاهلانه‌ترین نوع گفتار هستند، چنین افرادی هنوز به این سطح از بلوغ فکری و عقلی نرسیده‌اند که درک کرده و متوجه بوده و بدانند که مسئله برسر یک یا صد روز نیست مسئله برسر عید است، مسئله مهم روزه عید است، از ابوعبید روایت است : «شهدت العید مع عمر بن الخطاب رضی الله عنه فقال: هذان یومان نهی رسول الله صلی الله علیه وآله وصحبه وسلم عن صیامهما : یوم فطرکم من صیامکم، و الیوم الآخر تأکلون فیه من نسککم» متفق علیه

یعنی : «در روز عید با عمر بن خطاب رضی الله عنه بودم گفت : پیامبر صلی الله علیه وآله وصحبه وسلم از روزه گرفتن در این دو روز نهی فرموده است، اولین روز بعد از ماه رمضان (عید فطر) و روزی که از قربانی هایتان می خورید (عید قربان).

موضوع اصلی مسئله روزه روز مذکور و خطابهای واردشده در آن می‌باشد نه یک روزه‌ یک روزه؛ شخص جاهل اگه اندکی اندیشه داشت پی میبرد شخصی که 29 روز را به طور کامل روزه‌داری نموده است یک روز کم و بیش برای وی از نظر زمانی اهمیتی نداشته و ندارد.

 

و اما درباره رویت ماه اینکه در این ایام جمله‌ای باعنوان اینکه «اکثریت باید رویت نموده باشند و ...» بیان میگردد: باید گفت: آنطور که در کتاب فقه السنه آمده است: « فرا رسيدن ماه شوال با شهادت کمتر از دو نفر ثابت نمي‌شود.

ترمذي‌گفته  است‌:  بيشتر  اهل  علم  بدينطريق  عمل  مي‌کنند  وگفته‌اند:‌که  براي  روزه‌گرفتن‌،  شهادت  وگواهي  يک  نفر  مرد که  بگويد  من  هلال  را  ديده‌ام‌،  مورد  قبول  است‌.  و  راي  امام  شافعي  و  امام  احمد  و  ابن  المبارک  نيز  چنين  مي‌باشد  و  نووي‌گفته  است‌:  اصح  آنست‌.  واما  در‌باره  ثبوت  رويت  هلال  شوال‌:  بنابر رأي  عموم  فقها،  رويت  يک  مرد  عادل  وگواهي  وي  پذيرفته  نمي‌شود،  بلکه  بايد  سي  روزه  ماه  رمضان تکميل‌ گردد  يا  اينکه  دو  نفرگواه  عادل  برويت  هلال  شوال‌گواهي  دهند.  ولي  ابوثور  گفته  است  ثبوت  رويت  هلال  شوال  وهلال  رمضان‌،  با  هم  فرقي  ندارند  وبراي  هر  دو،‌گواهي  يک  نفر  عادل  قبول  است‌.»

از عبدالرحمن بن زيد بن خطاب روايت است که : او در روز شک خطبه خواند وگفت : همانا من با اصحاب پيامبر صلي الله عليه وآله وصحبه وسلم همنشين بوده و از آنها سؤال کرده‌ام، آنان به من گفته‌اند که پيامبر صلي الله عليه وآله وصحبه وسلم فرمود : (صوموا لرؤيته، و أفطروا لرؤيته، و أنسکوا لها، فإن غم عليکم فأتموا ثلاثين يوما، فإن شهد شاهدان مسلمان فصوموا و أفطروا) «با ديدن هلال (رمضان) روزه بگيريد و با ديدن هلال ماه (شوال) عيد کنيد و با ديدن آن عبادت کنيد و اگر ابر مانع ديدن هلال شد، سي روز (شعبان) را کامل کنيد و اگر دو شاهد مسلمان (به ديدن هلال ماه) شهادت دادند روزه بگيريد و عيد کنيد». صحيح ابن ماجه(3811)

از امير مکه حارث بن حاطب روايت است : (عهد إلينا رسول الله صلي الله عليه وسلم أن ننسک للرؤية فإن لم نره و شهد شاهدا عدل نسکنا بشهادتهما) «پيامبر صلي الله عليه وآله وصحبه وسلم به ما سفارش کرد که با ديدن هلال عبادت کنيم و اگر آن را نديديم و دو شاهد عادل بر آن شهادت دادند با شهادت آنها عبادت کنيم». ابوداود (2321)

 

اما موضوع مطلع کشورها و مناطق که از دیگر موارد اختلاف و جدال در میان مردم گردیده است، ابتدا باید گفت که : برای جمهور فقها، اختلاف مطالع برای رویت هلال(ماه رمضان و ماه شوال) معتبر نیست. بنابراین هر گاه اهل شهر و کشوری هلال را رویت کرد، بر همه کشورها و شهرهای دیگر واجب می‏گردد که روزه بگیرند، زیرا پیامبر(ص) فرموده است: «صوموا لرؤیته، وافطروا لرؤیته» و این سخن ایشان خطابی عام و فراگیر برای همه امّت اسلام است. پس هرگاه یکی از افراد امت، در هر مکانی هلال (رمضان) را رویت کرد، حکم این رویت، برای همه افراد مکلف امّت ثابت می‏گردد. ولی رأی عکرمه، قاسم بن محمد، سالم، اسحاق، رأی صحیح علمای حنفیه و رأی برگزیده علمای شافعیه بر آن است که رویت هلال در هر منطقه، شهر و کشوری فقط برای اهل آنجا است و لازم نیست که رویت هلال در غیر شهر، منطقه و کشور خود را بپذیرند. و روایتی از ابن‌عباس بر این امر صحه می‌گذارد. اما باید دانست که تشخیص مطالع یکسان یا متفاوت با رویت یا عدم رویت ماه قابل اندازه گیری و شناخت می‌باشد، به طوری که در سالهای مختلف شاهد همزمانی مشاهده در بسیاری از کشورهای منطقه بوده و هستیم، و این خود به روشنی نشان دهنده مطلع یکسان در این موارد می‌باشد به‌طور مثال امسال هلال ماه در عربستان سعودی و امارات متحده‌عربی رویت گردید اما در این میان برخی رسانه‌ها خبر از عدم اعلام رویت در قطر حکایت داشتند که با نگاهی علمی و منطقی این ادعا غیرمحتمل می باشد.

 

و در نهایت آنکه برخورد برخی افراطیون با مسئله آغاز رمضان یا حلول ماه شوال (عید فطر) بسیار نامناسب و غیرصحیح بود که متاسفانه اینگونه رفتارها و برخوردها در چندسال اخیر به کثرت قابل مشاهده می‌باشد، اینکه برخی بدور از تمامی مبانی دینی حکم انحراف یا برخی حکم اعاده روزه را صادر نموده اند جالب توجه و تامل می‌باشد، جالب است که برخی ملایان در زمان‌های مختلف خود به روایات و مطالبی چنگ زده و استدلال می‌نمایند، از همین روست که علت دین‌زدگی بسیاری افراد را میتواند از رفتار افراطیون مذهبی دریافت و پی‌برد که چرا برخی از دین دلسرد شده وقتی هرکسی رفتارهای و انکارها و چشم‌پوشی‌ها را مشاهده می‌نمایند و دینی که روشن و واضح است را سخت و مشکل می‌نمایند.

 

محکوم نمودن دیگران و اعلان احکام شرعی بر افرادی و اجتهادات دیگران امری صحیح نبوده و نیست.

شخص مسلمان دارای عقل و منطق است و برهمه روشن است که بزرگترین علت تفاوت انسان با حیوان عقل و اختیار و قدرت انتخاب است، انسان دیندار مکلف به تبعیت از دین اسلام است اما در انتخاب مسلک و نوع تکلیف برای انسان غیرمجتهد حق انتخاب دارد و مجبور به تبعیت کور نبوده و نیست، عموماً ضربات به اسلام از ناحیه دو دسته از مدعین اسلام وارد می‌آید اول متعصبین جاهل و دوم دعوت‌دهندگانی که راه و روش و نحوه این کار را نمیدانند بجای دفاع ضربه وارد می‌آورند، اما در این میان تیر علمای متعصب و افراطی نابودگرتر است.

باید دانست که هرشخصی حق و حقوق انتخاب دارد، شاید دیگران حق نقد و درخواست ارائه دلیل و برهان را داشته باشند اما حکم دادند، محکوم کردن و واکنش شدید نشان دادن و ... صحیح نبوده و نیست، در ارتباط با ماه مبارک رمضان هرشخصی حق انتخاب دارد آنکه یکی از سه موارد زیر را انتخاب نماید، با شهر و منطقه خود همراه شود، یا برای کشورها و مناطق قطبی همراه شدن با مطلع دیگر را برگزیند و یا آنکه مبنای خود را در کشور دیگری قرار دهد.

 

و در نهایت آنکه اتفاق اهل اسلام بر مسئله رویت اتفاق نظر داشته و دارند اما در باره کیفیت و شمول آن اقوال مختلفی در میان فقها و مذاهب اسلامی وجود دارد که اولین قول بدین قرار بیان گردیده است: « إذا رئي الهلال في بلد لزم جميع البلاد العملُ بهذه الرؤية، والصيام بموجبها، وهو رأي الحنفية، والحنابلة، واختاره الليث بن سعد، وهذه بعض نصوصهم:

في المذهب الحنفي:

جاء في فتح القدير: (وإذا ثبت في مصرٍ لزم سائرَ الناس، فيلزم أهل المشرق برؤية أهل المغرب، في ظاهر المذهب)[ ابن الهمام، فتح القدير، ط 1397هـ - 1977م، ج 2/ 243]، وزاد ابن عابدين قوله: (وهو المعتمد عندنا)[ ابن عابدين، حاشية رد المحتار: 2/ 393].

 

و در پایان آنکه سعی کنیم در مناسبت‌های دینی سیاسی‌کاری‌ها و جبهه‌گیری‌های مسکلی و دینی دوری و اجتناب نموده و اما متاسفانه‌ سوق بسیاری کشورها به سوی تفکرات سکولاریستی و قدرت گیری احزاب مختلفه و بزرگ شدن اختلافات میان تفکرات مختلف و جانب‌گیری‌ها و گروه‌بندی‌های مذهبی همچون حنفی‌گری، شافعی‌گری، سلفی‌گری، صوفی‌گیری و ... سبب گردیده که هرکدام به نوعی بر دیگری تاخته تا جایی که اساس فقه و تفکرات خود و دین مبین اسلام را نیز از یاد ببرد، سعی نماییم واقع بین بوده و به اصل و حقیقت دین چنگ زده و از اختلافات دوری جوئیم، همان که به حکم قرآن کریم « إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ ...﴿١٠﴾»

 

متعصب جاهل نباشیم.

جوانان را از دین دور نکنیم.

 

نگارنده: میثم بارانی

پنج شنبه - ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ (۱۳۹۸/۰۳/۱۶)

الخميس - ٢ شوال ١٤٤٠ (۱۴۴۰/۱۰/۰۲)

Thursday - 2019 06 June (2019-06-06)

 

منابع:

قرآن کریم

سابق، سید، فقه السنه، ترجمه محمود ابراهیمی جلد ۲

البخاری، محمد بن اسماعیل، صحیح البخاری.

نیشابوری، مسلم، صحیح مسلم

ترمذی، محمد بن عیسی، الجامع الصحیح

ابوداود، سلیمان بن اشعث، سنن ابوداود

ابن الهمام، فتح القدير
ابن عابدين، حاشية رد المحتار

 

فصلنامه تخصصی حبل المتین «مقاله بررسی آراء فقهی مذاهب اسلامی در خصوص استهلال»

http://hablolmatin.dmsonnat.ir/?_action=articleInfo&article=1402

شبكة إسلام ويب   « الأصل في ثبوت الشهر رؤية الهلال، واختلاف المطالع له اعتباره»

https://fatwa.islamweb.net/ar/fatwa/6636/

موقع الألوكة « اختلاف المطالع من الناحية الفقهية»

https://www.alukah.net/sharia/0/117943/#_ftn3

موقع الألوكة « بين الرؤية واختلاف المطالع»

https://www.alukah.net/spotlight/0/3258/1/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81%20%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9/

 

 

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی