close
تبلیغات در اینترنت
آیا ماه چهره انسانی گرفت؟! + ویدئو | یاداشت‌ها ودلنوشته های میثم باران

آیا ماه چهره انسانی گرفت؟! + ویدئو | یاداشت‌ها ودلنوشته های میثم باران

تازه ترین انتشار یافته ها
پیغام مدیر
خوش آمدید| مطالب این یاداشت‌نگار عموماً نوشته ها و برداشت ها و تحلیل‌های نویسنده از موضوعات مختلف و یا نکات قابل تامل همراه با مطالب مهم و بااهمیت می‌باشند|امیداورم که مفید واقع گردند.
آیا ماه چهره انسانی گرفت؟! + ویدئو

آیا ماه چهره انسانی گرفت؟! + ویدئو

هر چند وقت یکبار مطالبی در فضای مجازی پیرامون نقش چهره یا شکلی بر اجرام و اجسام مختلف منتشر میگردد و اینچنین خرافاتی به کثرت درباره اسلام هم شاهد هستیم افرادی که تمایل دارند با توسل به چنین مطالبی چیزی را پیرامون اسلام و باورهای اسلام به اثبات برسانند که متاسفانه این امر نه تنها صحیح نبوده و نیست بلکه به تضعیف تفکرات اسلامی منتهی میگردد.

چند مدت قبل (5مهرماه 1397) شایعه‌ای در یکی از شهرهای بلوچستان هم منتشر شد مبنی بر اینکه چهره‌ای بر روی ماه ظاهر گردیده و هرکدام نسبتی به آن می‌دانند و در آن زمان مطلبی پیرامون این موضوع به تهیه نمودم که اینک در اینجا آن را دوباره منتشر می‌نمایم


آیا ماه چهره انسان گرفت؟!

گاهی به داستان‌ها و مواردی برمیخوریم که انسان را به فکر فرومی‌برد پیرامون اینکه آیا ممکن است در  قرن بیست‌ویکم مردم اینقدر کوته‌بین و کوته‌فکر باشند؟ در قرنی که همه به فتوشاپی که در سال 1991 میلادی پا به عرصه وجود نهاد و یا افکت و جلوهای ویژه‌ای که در کمتر ویدئوی می‌شود ردپایی از آن نیافت اطلاع کافی ویا حداقلی نداشته باشند.

در شب پنجشنبه (5 مهر 1397) بار دیگر داستان قدیمی منتشر شد و جای تأسف دارد که بسیاری بازهم به آن ایمان آورند! داستان چهره شخصی متجلی بر روی ماه که  این ادعا پیشرفته‌تر گردید و خیلی‌ها گفتند یک عالم است در ماه! این داستان‌ها جدید نیست قبلاً چنین داستان‌های درباره تصور آیت‌الله خمینی (ره) و یا لگوی کمپانی پپسی و... (دیدن صورت مسیح بر روی نان تست، مشاهده مریم مقدس در ماکارونی) در سالهای مختلف نقل محافل گردیده بودند!

البته مشاهده اینگونه تصاویر به ماه ختم نمی‌شود در دوره‌های مختلف بر آسمان، ابرها، کوه‌ها، اشیاء، سازه‌ها و... در ادعاها مطرح گریده اند! و جالب آنکه پیوست شیوع این تصویرات با عکس‌هایی همراه است و شخص ابتداء عکسی از این خیالها ملاحضه و سپس در مکان موردنظر به دنبال اثبات آن میگردد!! (مثل قضیه دیشب که اگه چیزی ملاحضه نمی‌کردند به تصویری که در باره این ادعا بود مراجعه و پس از آن به آن پی برده و بر آن سوگند هم یاد می‌کردند!!)


اما واقعیت چیست؟

شاید کمتر کسی از معتقدان به این تصورات باطل اسمی از pareidolia (پاریدولیا) شنیده باشند! اما مفهوم این لغت روانشناختی چیست؟

پاریدولیا یک پدیده روانشناختی است که سبب می‌شود محرک‌های مبهم، اغلب تصویر و صدا، با برداشت نادرست، معنی دار و قابل توجه به نظر برسند. به زبان ساده‌تر اینکه انسان وقتی چیزی را می‌بینید یا میشوند و از درک آن عاجز مانده است، مغز وی تلاش میکند آن را به چیزهایی که از آنها شناخت دارد مبدل نماید.

بطور کلی " پاریدولیا از دو واژه‌ی یونانی تشکیل شده‌است: «پارا» که به معنی «کنار» یا «همراه» است، و «ایدولون» که به معنی تصویر است، و در کل، به معنی و مفهوم جانبیِ یک شکل اشاره دارد." و در گونه دیگر گفته می‌شود: "پاریدولیا ترکیبی از واژه‌ یونانی Para”” به معنی چیز معیوب یا اشتباه و Eidōlon”” به معنی تصویر، شکل یا تمثال است."

و جالبتر آنکه بدانید، "از میان نمونه‌های پاریدولیا، پاریدولیای صورت شناخته شده ترین نوع آن است." که از این‌گونه نمونه‌ها به کثرت در تاریخ این توهمات سراغ داریم. ذکر این مطلب هم جالب است که بگویم همه ما نقاشی‌ها و تصاویری را دیده‌ایم که چندین تصویر در یک تصویر قرار دارند و یا گفته می‌شوند در این عکس چند شکل و یا تصویر وجود دارد که نمونه بارز این پدیده روانشناختی می‌باشند بطوری که از قدیم این آگاهی وجود داشته است به طور نمونه: " نقاشی فقیه (The Jurist)اثر نقاش ایتالیایی جوزپه آرچیمبولدو (Giuseppe Arcimboldo) که حدود ۵ قرن پیش کشیده شده و هم اکنون در موزه ملی سوئد نگهداری می‌شود، یکی از معروف‌ترین نمونه‌های استفاده از این پدیده در هنر است."


لئوناردو داوینچی پاریدولیا را به عنوان ابزاری برای نقاشان توصیف کرده و نوشته است:

«اگر به هر دیواری با لکه های مختلف یا با ترکیبی از انواع سنگ های مختلف نگاه کنید، اگر بخواهید صحنه‌ای را ابداع کنید، می توانید شباهتی با چشم اندازهای مختلف مزین به کوه ها، رودخانه ها، صخره ها، درختان، دشت ها، دره های وسیع و تپه های مختلف در آن ببینید. همچنین می توانید نبردها و اَشکالی را در حرکت سریع ببینید، و حالات چهره و لباس های عجیب و غریب و بی نهایت چیزهایی که می توانید بعدا به صورت اَشکال جداگانه و قابل تشخیص درآورید.»

 

اما سازوکار آن چطور است؟

مغز با وارسی دائمی خطوط، اشکال، سطوح، و رنگ های تصادفی سعی می کند ورودی را با خاطرات ذخیره شده در حافظه دانش بلند مدت ما جفت کند. این امر به اطلاعات بصری مبهمی منجر می شود که به عنوان چیزی تفسیر می شوند که ما راحت تر می توانیم درک کنیم.

دکتر کارل سَگَن (پروفسور دانشگاه هاروارد) می‌گوید: "ذهن انسان برای برقراری ارتباط بین مسائل، فقط به داده‌های ساه نیاز دارد."این امر سبب می‌شود که وقتی کلاه با سبیل اینچنینی می‌بینیم ذهنمان ما راه بسوی  چارلی‌چاپلین سوق دهد.


و یا تصویر سبیل و مد مو را هیلتر تصور کنیم.


دکترسونیا اسکات محقق عصب شناس در یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن که بر روی این پدیده مطالعه کرده، معتقد است که افراد انتظاراتشان را در اشیا می‌بینند.

در تحقیق دکتر نوشین حاجی خانی و تیمش در دانشگاه هاروارد، وقوع این پدیده در مغز انسان بررسی و مشخص شد که سیستم بینایی انسان گرایش دارد به سرعت به تفسیر محرک (که می تواند تصویر روی یک جسم باشد) بپردازد و به همین علت است که در یک لحظه او صور آشنایی را در اشیا می‌بیند یا پیام هایی را در صداهای پیرامون خود می‌شنود. به هر صورت پاریدولیا به هیج عنوان معجزه، خرق عادت یا مسئله‌ای مشابه آن نیست، پاریدولیا یک پدیده روانشناختی است که در مغز و بر اساس اطلاعاتی که در ذهن داریم، بوجود می آید.

 

به نمونه‌های از این پاریدولیا توجه کنید.


 

روز ۲۲ مرداد، تصویری در حساب کاربری رسمی HiRise در توییتر منتشر شد که در زمان طوفان شن مریخ ثبت شده بود. HiRise، ابزار تصویربرداری علمی کیفیت بالای ناسا است که روی مداگرد شناسایی مریخ قرار دارد. این تصویر که از فاصله ۲۴۷ کیلومتری سطح مریخ گرفته شده بود، به‌دلیل برخی ویژگی‌های شبیه صورت یک شخصیت عروسکی به تمسخر گرفته شد.

حتی کاربر دیگری در جواب توییت ناسا، به اشکال دیگری که شبیه به شخصیت کارتونی “اسکروج مک‌داک” مجموعه داستان‌های اردک (DuckTales) والت دیزنی بودند اشاره کرد. 

در نهایت:  پاریدولیا یک پدیده فیزیولوژیکی است که در آن ذهن، تصویر یا صدایی را احساس می کند که در واقع وجود ندارد. یکی از رایج ترین علائم پاریدولیا دیدن چهره ها در اشیای بی جان است.

و شاید لازم باشد به این وبسایت مراجعه نموده و اسامی و مشخصه‌های ماه در ماه‌های مختلف را ملاحضه بفرمائید!
http://www.eternalhealthyoga.com/ehy/2016/01/29/13-moons-and-what-they-mean/


دانلود کامل این مقاله به صورت
PDF از لینک زیر

http://cdn.persiangig.com/preview/LZlCsFw7eo/آیا_ماه_چهره_انسان_گرفت؟.pdf

 

گردآوری و نگارش: میثم بارانی

 

Thursday, September 27, 2018 (2018-09-27)

الخمیس، ١٧ محرم ١٤٤٠ (۱۴۴۰/۰۱/۱۷)

پنج شنبه، ۵ مهر ۱۳۹۷ (۱۳۹۷/۰۷/۰۵)

 

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی