close
تبلیغات در اینترنت
یاداشت‌ها و دلنوشته‌های میثم بارانی - 4

یاداشت‌ها و دلنوشته‌های میثم بارانی - 4

تازه ترین انتشار یافته ها
پیغام مدیر
خوش آمدید| مطالب این یاداشت‌نگار عموماً نوشته ها و برداشت ها و تحلیل‌های نویسنده از موضوعات مختلف و یا نکات قابل تامل همراه با مطالب مهم و بااهمیت می‌باشند|امیداورم که مفید واقع گردند.
شهرستانی فاقد آتش نشانی

شهرستانی فاقد آتش نشانی

شهرستان فنوج با قرار گیری در موقعیت جنوب غربی سیستان و بلوچستان با وسعت 7730 کیلومتر مربعی فاقد تجهیزات مناسب و کافی آتش نشانی می‌باشد، با توجه به وسعت این منطقه و وجود مناطق و مناظر طبیعی و همچنین مزارع بزرگ، از ابتدایی ترین تجهیزات آتش‌نشانی بی‌بهره می‌باشد.


به حواندن کل متن ادامه مطلب مراجعه نمائید

 آیا اسلام از راه شمشیر به ایران تحمیل شد؟!

آیا اسلام از راه شمشیر به ایران تحمیل شد؟!

ماجرای دعوت ایرانیان به اسلام، به روزگار پیامبر (صلی الله علیه وآله وصحبه وسلم) برمی گردد؛ آن گاه که در ضمن نامه ای به «خسرو پرویز» وی را به اسلام فراخواند و وی نامۀ پیامبر اسلام را پاره کرد و به نمایندۀ خود در «یمن»، که وی را «باذان» می گفتند، دستور داد تا پیامبر را دستگیر کند و به نزد او برد! اما، وقتی که فرستادگانِ «باذان» نزد پیامبر رسیدند و از او خواستند تا به همراه ایشان نزد «خسرو پرویز» برود، پیامبر به آنان فرمود: «اکنون بروید و فردا نزد من آیید.» و به ایشان خبر داد که «خسرو پرویز» به فرمان پسرش «شیرویه» به قتل رسیده است! (و لذا، مأموریت شما ملغی شد). ... مأمورانِ «باذان» که با خودداری پیامبر از آمدن و این خبر عجیب روبه رو شدند، برای کسب دستور جدید، به یمن بازگشتند؛ و این در حالی بود که هنوز اخبار کشته شدن «خسرو پرویز» بدانجا نرسیده بود. آنان این خبر را به «باذان» گزارش دادند.
پس از چند روز، پیکی از ایران رسید و این خبر را تصدیق کرد! بنابراین، «باذان» و همراهان وی دانستند که - با توجه به بُعد مسافت بین ایران و مدینه- پیامبر اسلام (صلی الله علیه وسلم) جز به الهام الهی نمی توانسته است از آن حادثه باخبر شود. در نتیجه، همگی به اسلام گرویدند. و اینان نخستین گروه ایرانی ای بودند که با میل و رغبت، اسلام را پذیرفتند.[1]
 اما، خلاصۀ ماجرای درگیری مسلمانان با سپاه ایران را در ادامه مطلب بخوانید
عملیات پرل هاربر (1941)/این تاریخ است، نه داستان

عملیات پرل هاربر (1941)/این تاریخ است، نه داستان


در جنگ جهانی دوم تجاوز به لهستان، موجب اتحاد آلمان، ایتالیا و ژاپن شد در پی پیروزی ژاپن در آسیا جزایر اقیانوس آرام، امپراطور «هیروهیتو» اعلام کرد: "ملت ژاپن در ماه دسامبر علیه آمریکا و انگلیس اعلام جنگ می‌دهد، باید نیروهای مسلح ژاپن خود را آماده کند، حمله ناگهانی آغاز شود و تصمیم له تحکیم پیمان سه جانبه آلمان، ایتالیا و ژاپن تا شروع حملات پنهان باشد.

پرل هاربر( بند مروارید) پایگاه دریایی آمریکا، نخستین هدف و پایگاه دریایی انگلیس، دومین هدف تعیین شد.

آیا آمریکا آن قدرتی را که ادعا می‌کند، دارد؟

آیا آمریکا آن قدرتی را که ادعا می‌کند، دارد؟

برای پی بردن به پاسخ این سوال اندک جستجویی حتی در تاریخ معاصر جوینده را کفایت می‌نماید و حقایق را برای وی به روشنی هویدا می‌سازد.

با اندک آگاهی‌ای از تاریخ آمریکا پی می‌بریم که چیزی بیش از 300 سال از عمر پایه‌گذاری این کشور بر اجساد میلیون‌ها نفر از ساکنان بومی آن سرزمین نمی‌گذرد ملتی که به طور کامل قلع و قم گردیدند، اما از همان دوران هنگام مواجهه با سرخ‌پوستان بومی آن سرزمین ترسو و بزدلی آنان نمایان گردیده به طوری که همیشه از رویارویی با ساکنان اصلی آن سرزمین در ترس و هراس بودند، و این ترس و هراس در عصر کنونی هم زمانی که کماندوها و تکاروان آمریکایی به اسارت نیروهای ایرانی در آمدند مشاهده گردید بطوری که این ابرقهرمانان خیالی شلوارهای خود را کثیف نمودند.

با گذر از این مقطع از آن زمان تاکنون عمر چندانی از این کشور سپری نگردیده اما با اندک نگاهی به تاریخ آن پی خواهیم برد که چیزی حدود 93 درصد (از سال 1901 تاکنون) در جنگ و تجاوز و قتل و کشتار سپری گردیده است، که به عنوان یک کشور جنایتکار و خونخوار کارنامه قابل تامل و خوبی برجای گذاشته است!!

آیا بستن تنگه هرمز از سوی ایران امکان پذیراست؟

آیا بستن تنگه هرمز از سوی ایران امکان پذیراست؟

باتوجه به اتفاقات اخیر ولغو معافیت‌های خریداران نفتی ایران بازهم بحث بستن تنگه هرمز گرم می شود مناسب دیدم مطالبی در این باره خلاصتاً درج کنم.تنگه هرمز یکی از هشت گذرگاه استراتژیک حمل و نقل دریایی نفت جهان است. که از ۵۸ میلیون بشکه نفت صادراتی روزانه از طریق این هشت گذرگاه مهم ترانزیت می‎گردد سهم تنگه هرمز از آن، روزانه ۱۷.5 میلیون بشکه است. بدین ترتیب ۳۰ درصد نفت عبوری از گذرگاه‌های استراتژیک جهان از تنگه هرمز می‌گذرد، که به وضوح می‌توان میزان و تأثیر آن بر اقتصاد جهان را مشاهده نموده و کوچک ترین تحرکی در این تنگه به فاجعه‌ای اقتصادی برای دنیا مبدل خواهد شد.

 

آیا زمینه وقوع اختلاس در شهرستان فنوج وجود دارد؟

آیا زمینه وقوع اختلاس در شهرستان فنوج وجود دارد؟

از چندسالیست که کلمه «اختلاس» عام و همچون بیماری اپیدمیک گردیده و به تمامی محافل راه یافت، تا آنجا که نقل مجالس گردید و از هر دری که وارد می‌شدید این لغت شنیده می‌شد و گفتار پیرامون آن آغاز و همچون عادت همیشگی ما ایرانیان به بررسی و کارشناسی علل و دلایل و زمینه‌های وقوع و رخداد آن پرداخته میشد، اما مثل هر خبر و مطلب دیگری این کلمه هم دوران شکوه و جلالی داشت و بزرگ تلقی میشد تا آنکه عادی گردید و دیگر خبر داغی به شمار نمی‌رفت و نمی‌رود، به مرور انتشار گزارشها از اعداد و ارقام و میزان وقوع این خیانت به ملت یکی از علل عادی شدن آن بود. اما طی این چند سال از زمان اوج‌گیری این کلمه یعنی اخلاس مشهور سه هزار میلیاری تاکنون شایعات و حقایق بسیاری منتشر گردیده و بسیاری از این موارد صحیح و غلط، مستند و مستدل، شایعه و دروغ در فضاهای رسانه‌ای مجازی و حقیقی منتشر گردیده‌اند.

اینک لغت اختلاس به میزانی برای عموم عادی گردیده است که پس از انتشار خبر آن یک روز هم داغی آن دوام نمی‌آورد.

اما انتشار اخبار این اختلاس‌ها و خبرهای مربوط به آنها برای شهروندان و مردم هرناحیه که این چنین حادثه‌ای رخ بدهد به میزان بیشتری جلب توجه‌خواهد نمود و چه بسا برای بسیاری گران تمام خواهد شد، مردمی که در ناحیه وقوع چنین رخدادهایی قرار دارند به دلیل آنکه رفتار و واقعیت مدیران و مسئولین آن منطقه را بهتر و از نزدیک ملاحضه می‌نمایند به میزان بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته و متأثر می‌گردند

داستان یک روشنفکر اینترنتی و مجازی

داستان یک روشنفکر اینترنتی و مجازی

روشنفکرنمایان و روشنفکر مآبان امروز که تمامی شارژ آنها از طریق دکمه کپی و پَیست صورت گرفته و ادعاشان در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی است مدتی‌ست شروع به تاخت و تاز نموده‌اند تا شاید بتوانند خودی به نمایش بگذارند، و برای چنددقیقه‌ای هم که شده‌است ژست روشنفکری و آگاهی به خود بگیرند.

اما در حقیقت تمامی دانش آنها به چند صفحه خاص در فضای مجازی ختم می‌شود.

نقل یک خاطره خالی از لطف نیست، چندسال قبل در دوران خدمت مقدس سربازی شخصی هم‌دوره ما بود، پس از آموزشی به یک پادگان منتقل شدیم (یعنی کل دوران خدمت را با هم گذرانیدم)، هنگام برگزاری کلاسهای عقیدتی-سیاسی به وضوح میشد دید که این شخص کوچکترین اطلاعی از دین ندارد، قرآن و روایات و ... بکنار حتی نحوه وضو و تعداد رکعات نماز را نمی‌دانست!! بسیاری اوقات از مهلکه نجاتش می‌دادیم و تقلب می‌رسانیدم، اما مسلمان بود، از آن دسته مسلمانان که تنها اسمی سنگین به یدک می‌کشند! از آن دسته مسلمانانی که تمامی شئون نماز را در خم و راست شدن تعدادی نمازگزار در مسجد دیده بود.

سخنی با روشنفکران جدید (متفکرین آتئیسم)

سخنی با روشنفکران جدید (متفکرین آتئیسم)

طی چندسال اخیر افرادی با ژست روشنفکری نوین یعنی تفکر ضددینی قدم به عرصه نهاده‌اند این گونه افراد به دو دسته‌ی اساسی تقسیم می‌شوند گروهی از آنان افرادی هستند که با قدم نهادن به محوطه دانشگاه به این تفکر رسیده‌اند که باید متفاوت از دیگران باشند و یا دیگران را به چالش بکشند! و با تکیه بر صندلی دانشگاه تصور میکنند که عالم به همه علوم گردیده‌اند (صرفنظر از اینکه رشته و گرایش تحصیلی آنان چیست).

و گروه دوم افراد روشنفکرتر هستند یعنی محل کسب تفکراتشان فضای مجازی و سایتها و کانالهای تلگرامی و صفحات اینستاگرامی و... است

انتخاب بی‌بازگشت (گفتار و اندرزهایی در راستای همسرگزینی) + عکس

انتخاب بی‌بازگشت (گفتار و اندرزهایی در راستای همسرگزینی) + عکس

در سالهای اخیر به طور باورنکردنی‌ای بر میزان طلاق افزوده شده است و افرادی که به نوعی از زندگی خود ناراضی هستند تعدادشان مافوق تصور گردیده است.


متاسفانه انتخاب همسر یکی از انتخاب‌هایی است که شاید تا آخر عمر مجبور باشید با آن سپری عمر نمائید، صحیح یا غلط بودن این انتخاب پس از ازدواج برای افراد مشخص می‌گردد زمانی که دیگر راه بازگشتی برای آنان نیست و پشیمانی دیگر ارزش و بهایی ندارند و زندگی‌ای که به حالت نابودی پیش رود ساختن آن سخت‌خواهد بود پس باید بنیان آن را از آغاز درست و صحیح و بادقت نهاد به طوری که پشیمانی در شما راه نداشته باشد بخصوص پشیمانی صعب‌العلاج و فاقد راه‌حل، پس برای جلوگیری از بسیاری مشکلات در زندگی آینده راه حل ساده و قابل پیگیری‌ای مفیدی وجود دارد.
درست است که پشیمانی پس از ازدواج به سختی راه‌حل پیدا می‌کند اما قبل از ازدواج راه‌حل ساده و کاربردی‌ای برای آن وجود دارد، با بررسی، شناخت و دقت صحیح و کامل گزینه مورد نظر برای زندگی‌ آینده‌یتان را انتخاب نمائید، به خوبی دقت کنید فریب عشق‌های خیالی و واهی را نخورد، و در دام هوس و بی‌توجهی و بی‌تفاوتی نیفتید.


به بهانه تحریم سپاه از سوی شیطان بزرگ

به بهانه تحریم سپاه از سوی شیطان بزرگ

چند روز قبل بود که به طور رسمی تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تیتر خبرها مبدل شد، واکنش ها از جانب کشورها و افراد و خبرگزاری‌ها و ... متفاوت بود اما متفاوت‌تر از آن در کشور خودمان به چشم خورد گروهی حمایت کردند گروهی محکوم، گروهی تویئت کردند گروهی هشت‌تگ راه انداختند و گروهی پروفایل تغییر دادند و گروهی لباس پاسداران بر تن نمودند.

اما بدور از همه توافق یا مخالفت‌ها با سپاه پاسداران واقعیتی باید برای همه ما وجود داشته باشد و آن وفاداری به کشور و بیگانه ستیزی (منظور حمایت از کشور در مقابل هرنوع دخالت خارجی و اقدمات علیه کشور است)، اینکه کشوری همچون آمریکا که کارنامه سیاه آن برای دوست و دشمن نمایان است بخواهد برای کشورهای دیگر بخصوص کشور ما تصمیم گیری کند باید با روحیه وطن دوستی و وطن پرستی هر شخصی تضاد داشته باشد، اما کاش برای ملت ما اینچنین بود.

متاسفانه بسیاری از واکنش‌ها تنها ظاهری و لحظه‌ای بود، در حالی که باید حمایت ما از کشور و ارکان کشورمان عمومی، جامع، کامل و دائم باشند.

تحلیلی کوتاه بر گزارش عملکرد شهرداری کتیج

تحلیلی کوتاه بر گزارش عملکرد شهرداری کتیج

مدتی قبل یعنی در تاریخ 4فروردین 98 گزارشی از عملکرد شهرداری کتیج در کانال‌های‌ رسمی آن منتشر شده که متأسفانه تا این زمان فرصت مطالعه دقیق، بررسی و نگارش درباره آن بدست نیامد.

با مطالعه گزارش موردنظر اولین موضوعی که به آن پی می‌بریم عدم وجود هیچگونه فعالیت بنیادی-عمرانی و زیرساختی در شهر است، که این خود مسئله و موضوعی اساسی تر از برگزاری مسابقه می باشد.

در بند 5 از گزارش موضوعی به مسئله «اتلاف» سگ‌های ولگرد اشاره گردیده، اما این مشکل تاکنون هم از موضوعات مهم شهر می‌باشد، چندین سال قبل اقدامات جدی‌ای درباره سگ‌های ولگرد در سطح روستا صورت گرفت که نتایج درخور تأملی را دربر داشت و تا مدتها با مشکلی از این دست مواجهه نبودیم، از دیگر مشکلات این حیطه مربوط به گرازها و روباه و شغال‌هایی می‌باشد که چند مدتیست در منطقه جولان می‌دهند، گرازهای وحشی اندک مزاع موجود را نابود و شغال و روباه‌ها در سرتاسر شهر در حال گردش هستند، شاید تاکنون این حیوانات ضرر جانی و مالی خاصی را به کسی وارد نیاوده باشند اما مطمئنن مسئله به همین منوال نخواهد گذشت و علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد که در آن زمان دیگر به دنبال درمان مسئله بودن فایده‌ی چندانی برای برخی نخواهد داشت. لازم به ذکر است که پیرامون مسئله شغال و روباه‌ها راهکار اتلاف و نابودی آنان نبوده و نیست و این عمل خود عملی صحیح نمی‌باشد، چون نابودی این دست حیوانات به زیست‌بوم و حیات وحش منطقه صدماتی وارد خواهد آورد باید موضوع آنان از طریق مراجعه ذی‌ربط و مسئول پیگیری و برطرف گردد.


بهشت شداد به متد وطنی

بهشت شداد به متد وطنی


عنوان مطلب شاید برای بسیاری تعجب‌آور و برای برخی دروازه انتقاد را پیرامون مطلب باز نماید، اما این امر یک واقعیت است که بسیاری از هموطنان ناآگاه وعده بهشت شداد را داده و تصور می‌نمایند که آینده مافوق تصور با چاشنی‌های تمدن غربی در انتظار آنان است که بر طبل مخالفت می‌کوبند، امّا یک جمله اتمام حجت بر تمناکنندگان است و آن هم اینکه قدر عافیت را بدانید که پشیمانی پس از وقوع حادثه فایده و ارزشی ندارد، برخی به سرنوشت کشور به دیده کوته‌نظرانه نگریسته و تصور می‌کنند که با دگرگونی نظام (به اصطلاح عام "انقلاب") آینده‌ای بسیار تابناک در انتظار دارند و با نشان دادن چهره‌ای تاریک و غیرواقعی نظام کنونی کشور در صدد آن هستند که تحریفات و اهداف کشورهای استعمارگر و استثمارگر را در اذهان و فکر مردم کشور غالب نمایند، و میکشوند که چهره زشت و غیرواقعی از کشور به نمایش بگذارند و اینچنین نگرش‌هایی را روشنگرانه و روشنفکرانی همچون مخالفت با دین می‌دانند؛ به صراحت باید گفت آن بهشتی که چنین افرادی در پی آن هستند، دروغی بیش نبوده و نیست؛ شاید برای بسیاری این سخن من نامانوس بوده و آن را مورد استهزا قرار دهند اما آینده صحت این گفتار را مشخص خواهند نمود

همسرگزینی نویس و سخنی پیرامون عشق و هوس

همسرگزینی نویس و سخنی پیرامون عشق و هوس

یکی از مهمترین مسائل اجتماعی موضوع همسر و همسرداریست موضوعی که اکنون متاسفانه باعث ضربه‌های شدیدی به بطن جوامع گردیده است، ازدواج‌هایی که عموماً ناموفق و طولی نمیکشد منجر به جدایی می‌گردند وگاه صدمات جبران ناپذیری را به اعضای جامع (از خانواده‌های زوج و زوجه تا فرزندان آنها) وارد می‌آورد.

این مسئله از جنبه های مختلف قابل بررسی است که در اینجا میخواهم کمی به جنبه شناخت همسرها از هم بپردازم.

در حال حاضر بسیاری از روابط در محیط‌های کار یا تحصیل رقم می‌خورند و در شهرها و یا روستاهای کوچیک و یا در برخی مناطق رسم و سنن قدیمی خود را حفظ نموده‌ و خانواده‌ها تعیین کننده هستند برخی از ازدواج ها نتیجه تعیین و تکلیف های قدیمی خانواده و یا نتیجه برخی از تصمیمات بزرگان خانواده است که در هر دو حالت در عصر حاضر اکثر مواقع ازدواج سازنده‌ای را به بار نمی‌آورد.

اما در این میان چه ازدواج‌ها نتیجه تصمیمات بزرگترها و یا والدین و یا گزینش خود افراد یا به هردلیل دیگر باشند برخی امورست که به دست زوج و زوجه می‌باشد که روی سخن هم با آنهاست.

در ازدواج هایی که در توسط بزرگترها برنامه ریزی میگردند دو حالت پدیدار میشود یا به دلیل نامگذاری‌ها از دوران کودکی میان دونفر محبت و دوستی و به قول امروزی ها عشق پدیدار می‌‎شود و آنها متمایل به هم دیگر می‌گردد یا تمایل به هم پیدا نخواهند کرد و علاقه‌ای هم به برقراری ارتباط ندارند.

غم فقدان

غم فقدان

مراد محمد بارانی شخصتی بزرگوار و قابل احترام با قلبی پاک و شخصیت والا، با آنکه همشهری بودیم اما برای سالهای متمادی هیچگونه شناختی از وی نداشتم چون یا من در شهرم نبودم یا ایشان و عموماً اهل محافل اجتماعی نبودم تا اینکه از چند سال اخیر افتخار آشنایی با ایشان را یافتم افتخاری که تا عمر دارم به آن مباهات می‌ورزم چه بسا افراد که شخصیت ایشان را نشناختند و وجودش را قدر ندانستند، اما شکر الله متعال توفیق بهره مندی از محضر ایشان به بنده حقیر عنایت شد و از محضر ایشان کسب فیض نمودم.

اما متاسفم برای افرادی که توفیق و یا لیاقت شناخت وی را نیافتند، فقط با قلبی آکند از بغض و اندوه در غم فقدان این شخصیت آرزو علو درجات را در آخرت و بخشایش بی دریغ الله متعال را در حقش تمنا دارم.

 

ایشان در ظهر روز پنج شنبه 15/01/1398 پس از مدتها تحمل رنج و بیماری در سن 62 سالگی دار فانی را وداع گفتند.


معرفی کتاب غربزدگی

معرفی کتاب غربزدگی

غرب زدگی مهمترین و تاثیرگذارترین اثر جلال آل احمد است. نگارش این کتاب در سال ۱۳۴۰ به پایان رسید و در مهرماه سال ۱۳۴۱ انتشار یافت. نسخه کاملتری از کتاب در سال ۱۳۴۲ آماده چاپ بود اما در زیر چاپ توقیف شد.و حکومت وقت کتاب را برنتابید. از آن زمان از کتب ایدئولوژیک انقلابیون گشت و حساسیت ها برای آن بالاتر رفت.
غرب زدگی چه پیش و چه پس از انقلاب نقدها و نظرات متنوع و متکاثری را در برداشت که همین نشان از اهمیت این کتاب جلال و موضوع خاصّ آنست...